Kisbabák táplálása: Ösztönösen, anyaként
Minden, amit a szoptatásról tudnunk kell – 13 +1 kérdésben, 22 éve vagyok védőnő Kecskeméten, a Kecsap alapító tagja, nem mellesleg szoptatási tanácsadó és jelöltek az Év védőnője díjra.
A kisbaba képes szopni rögtön a születés után?
Igen, a várandósság 24-26. hetében a magzatnak már megvan a kereső és szopóreflexe, ami a megszületés után képessé teszi arra, hogy megtalálja az anya mellét és szopjon.
Milyen testhelyzetben érdemes szoptatni?
Érdemes különböző szoptatási pozíciókat próbálgatni, és megtalálni az anyának és a babának is a legkényelmesebb pozíciót. A tejcsatornák minél könnyebb átjárhatósága miatt is fontos, hogy többféle helyzetből szoptasson az anya. A leggyakrabban használtak a fekve szoptatás, kereszttartás és hónaljtartásos pozíció.
Miért jó, ha már az első óráktól kezdve próbálok szoptatni?
A bevésődésnek (orális imprinting) minél hamarabb meg kell történnie ahhoz, hogy a baba az édesanya mellét részesítse előnyben. Sokkal kevesebb a szoptatási probléma azoknál, akik mellre kerültek a megszületés utáni 2-3. órában. A colosztrum (előtej) az első „védőoltása” lesz, amely fontos immunanyagokat tartalmaz.
Honnan tudom, hogy a baba eleget evett-e?
Az újszülött babának 24 óra alatt 8-12-szer kell mellre kerülnie ahhoz, hogy elegendő anyatej termelődjön. A szopási időket nem szabad korlátozni, mert csak az igény szerinti szoptatás biztosíthatja, hogy elegendő legyen számára a tejcsi. Az első 6 hétben a vizeletes és székletes pelusok számából többnyire lehet következtetni a tejmennyiségre.
Mit nem ehetek a szoptatás időszakában?
Általában mértékkel mindent lehet enni, de ha pocakfájásra gyanakszunk a babánál, akkor érdemes naplót vezetni az elfogyasztott ételekről. Amit az anya megeszik, az kb. 10 óra múlva van ott az anyatejben.
Mit tegyek, ha fáj, sebes a mellem?
Fájdalom és sebesedés esetén általában a szopás technikájával van gond, nagy valószínűséggel nincs elég mélyen a mellbimbó a baba szájában. Amit leggyakrabban a lenőtt nyelv vagy a rossz szoptatási pozíció okoz. Mindenképpen érdemes megkeresni az okát, és nem belenyugodni a fájdalomba, hiszen hosszú távon nem lesz kellemes élmény az anyának, és ezáltal a babának sem.
Kell-e éjszaka is szoptatni?
Nagyon fontos az éjszakai szoptatás is, a kisbabák nem képesek 6-8 órát egyhuzamban aludni. Nekik egészen más az alvási periódusuk, mint a felnőtteknek. A tejtermelés szempontjából is fontos, hogy éjszaka ürüljenek a mellek, hiszen ez megalapozza a következő napok tejmennyiségét is.
Takarékoskodhatok az anyatejjel?
Felesleges takarékoskodni, hiszen a női szervezet olyan csodálatosan van kitalálva, hogy mindig igazodik a kereslet–kínálathoz.
Mit tegyek, ha kevés a tejem?
Érdemes átgondolni, hogy igény szerint szoptatok-e, 24 óra alatt 8-12-szer mellre kerül-e a babám, korlátozom-e a mellen töltött időket, hatékonyan szopik-e a kicsi?
Mit tegyek, ha sok a tejem?
Ha túltermel a mell és szükséges a fejés, érdemes tejtesót keresni, mert az anyatej minden cseppje aranyat ér.
Hová fordulhatok segítségért, ha gondjaim vannak?
Képzett szoptatási szaktanácsadót érdemes felkeresni, aki ha szükséges, személyes találkozó alkalmával ajánl megoldásokat a kialakult helyzet javítására vagy csak megerősítést ad az anyának, hogy megtanuljon bízni önmagában és a baba jelzéseiben.
Mit tartasz a legszebbnek a hivatásodban?
A legszebb a hivatásomban, hogy sok család életébe bepillanthatok, útmutatókat, válaszokat adok kérdéseikre, megerősítem őket gondolataikban. Sokszor évekkel később látom eredményét a belefektetett munkának.
Melyik volt a legmeghatóbb, legemlékezetesebb, legszívmelengetőbb pillanat, amit átéltél munkád során?
A legmeghatóbb pillanatok általában az első gyermeket váró párok, ők még olyan törékenyek, keresik a legtökéletesebbet a gyermeküknek. Mindent a legjobban akarnak csinálni, és amikor végre hazaviszik a kórházból kisbabájukat, akkor szembesülnek azzal, hogy amit elképzeltek, az valahogy egészen más. Nem úgy működik a baba, mint ahogy a könyvek írták. Ilyenkor szeretem bennük felkelteni az ősi ösztöneiket, hogy figyeljenek a baba jelzéseire, ismerjék meg őt, mert az sokkal fontosabb, mint Excel táblázatba beírni, hogy mikor, hány grammot evett.
Pár évvel ezelőtt voltam egy családnál, ahol nem sikerült a kórházban mellre tenni a babát, az anyának pár csepp teje volt. Nagyon el volt keseredve, hogy ő alkalmatlan a szoptatásra. Minden információval elláttam, amivel a tejmennyiségét tudta fokozni és vissza tudta szoktatni az babáját a mellére. Fél év múlva kaptam tőle egy fotót, amin a fagyasztószekrénye volt, tele anyatejjel, mellé egy köszönő levelet, mely a mai napig a fülembe cseng: „Köszönöm a megnyugtató szavaidat, hogy erőt öntöttél belém, hogy nem ítélkeztél, amiért nekünk nem sikerült, amiért olyan szépen bántál velem és kislányommal, vigyázva, szeretettel. Rengeteget jelentett akkor mindez.”
Melyik a legküzdelmesebb emléked?
A legküzdelmesebb és legnehezebb, amikor nem figyelnek a gyerekek igényeire, nem ápolják kicsiny lelküket, nem hallgatják meg őket, csak sodródnak a nagyvilágba. Szívszorító, mert ezek a gyerekek viszik tovább a rossz családi mintákat, és csak nagy küzdelmek és felismerések árán lesznek képesek ezen változtatni.
Kérdésed van?
Szabóné Kis Éva szoptatási tanácsadó
Elérhetőségek: szabonekiseva74@gmail.com, (20) 410 8167