Az anyatej táplál és véd
Az anyatej táplál és véd
A szoptatás sokkal több a táplálásnál. Egy csodálatos kapcsolat anya és gyermeke között. Védőnőként, IBCLC szoptatási szaktanácsadóként erről tartottam előadást a kismamáknak a Babaváró kedd esték sorozat keretében a kecskeméti ifjúsági otthonban.
A szoptatásról sokan többféleképpen vélekednek. A szakember több tévhitet is próbált eloszlatni, és hasznos tanácsokat adott a rendezvényen résztvevő kismamáknak.
Elmondta: hathónapos korig fontos, hogy csak anyatejet kapjon a baba. Tévhit, hogy elegendő négy hónapos korig. Ugyanis a baba bélfalán hat hónapos korban záródnak a sejtek. Ha előbb abbamarad a kizárólagos szoptatás, sokkal nagyobb az allergia kialakulásának esélye a későbbiekben.
Milyen gyakran kell szoptatni? Erre nincs recept, minden baba más stílusban szopizik. Nem szabad sürgetni, az anyának kell kitapasztalnia, milyen igénye van a gyermekének. Szülés után minden anyának el kell fogadnia a tényt, kénytelen lassítani. Az első 4-6 hét az összeszokás időszaka. A főzést, takarítást bízza másra, csak a babára koncentráljon. Sok időt vesz igénybe a szoptatás, nem szabad sajnálni rá az időt. Régen azt vallották, három óránként kell szoptatni. Ez tévhit, igény szerint kell. Egy anyatejes baba ennél sokkal sűrűbben mellre kéredzkedik, általában 1,5-2 óránként, és egy szoptatás eleinte eltart akár 40-50 percig. Ha elalszik közben, finoman lehet ébresztgetni. Hagyni kell a babát, amíg magától elengedi a mellet. Attól nem kell tartani, hogy elfogy a tej, folyamatosan újratermelődik. Mérlegelni nem szükséges minden étkezés után, normál egészségi állapot mellett elegendő hetente ellenőrizni a baba súlyát. A születéssúly megduplázódása után már lassabb ütemben halad majd a gyarapodás.
Honnan lehet tudni, eleget szopizott-e a baba? Egy újszülött általában napi 8-12-szer szopizik, később ez a szám nőhet, de kevesebb ideig tart majd. Eleinte 5-6 pisis, 3-4 kakis pelenka mutatja, hogy megfelelően evett. Hat hét után a kakis pelenkák száma csökken.
Hogyan kell elkezdeni a hozzátáplálást? Az anyatej egy éves korig fedez minden tápanyagot a pici számára. Hat hónapos kor után azonban már kiegészíthető az anyatejes táplálás. Fontos: soha ne a szoptatás helyett adják a tápszert, vagy a gyümölcsöt, csak kiegészítésként.
Meddig szoptasson az anyuka? Ez a kérdés is sokakat érdekelt. Szabóné Kis Éva hangsúlyozta: nem kell leválasztani, majd a baba leválik. Akár két éves koron túl is lehet szoptatni, ha a kicsi igényli és még tej is van. Egy éves kor után különösen jó az anyatej, mert immunológiai védelemre is szolgál. Ebben a korszakban a kisgyermek ugyanis nagyon sok mindent a szájába vesz.
Ez is mutatja: a szoptatás nemcsak a táplálásról szól, a baba minden igényét kielégíti. Így egy csodálatos kapcsolattá alakul anya és gyermeke között. A táplálék mellett több funkciót betölt. Segít az altatásban. Gyakori, hogy a baba három hónapos korig belealszik a szoptatásba. Közben ugyanis olyan hormonok, enzimek indulnak be, melyek előidézik az alvást. Három éves korig a kicsiknél nincs önálló alvás, mindig szükséges a segítség, az altatás. A szoptatás ezeken túl segíti a kötődést, biztosítja a testi közelséget és megnyugtatásul is szolgál. Például jól jön a fogzásnál, a szoptatásnak fájdalomcsillapító hatása is van.
A rendezvényen a kismamák közül sokan tartanak attól, hogyan fognak tudni szoptatni. Egyáltalán hogyan fogjanak majd hozzá. A szakember szerint a szoptatás természetes művészet, de tanulható is. Mindenkit megnyugtatott, és mesélt az első találkozásokról. Aranyórának nevezik a baba születése utáni egy-két órát, amikor a pici magától is megtalálja az anya melleit. A baba olyan ösztönökkel jön a világra, hogy ha az anya hasára teszik, akkor is felkúszik a mellekig, annyira erős benne az élni akarás. Az anya, ha teheti, ezekben az aranyórákban mindenképpen szoptassa a gyermekét, mert későbbiekben sokkal könnyebb dolga lesz.
Cumi és a szoptatás
Az első hat hétben, ha lehet, kerüljék az anyukák a cumit, a cumisüveget és a bimbóvédőt. A bőrkontaktus hiánya miatt ugyanis cumizavaros állapot alakulhat ki, cuminál a nyelvét ugyanis máshova helyezi. Ennek következménye, hogy a baba nem akar majd a későbbiekben szopizni. Nehéz utána visszaszoktatni mellre. Vannak alternatívák rá, ha valami miatt az anya egy ideig nem tud szoptatni. A kapott vagy lefagyasztott anyatej adható svéd itatós pohárkából, mely nem zavarja meg a szoptatás mechanizmusát.
Megtörténik az orális imprinting, azaz bevésődés. Aki azonban császármetszéssel hozza világra gyermekét, sokkal nehezebb dolga lesz, mivel ezekben az órákban a legtöbb kórházban nem adják kézbe a piciket. Annyit tehet, amikor beviszik neki, újra bőrkontaktusba lép a babával, hasára teszi, és megvárja még felmászik a melléig.
Az első néhány óra, egy-két nap más szempontból is fontos. A mellből kijövő első tejet, a kolosztrumot hihetetlenül fontos, hogy megkapja a baba. A kolosztrum „bevarrja” a bélfalat, a kórokozók ellen óriási védelmet biztosítva. A tejmirigyek által termelt sűrű, nyúlós tej csak ebben a rövid időben termelődik, ha nincs az anya mellett a baba, például koraszülött, érdemes eltenni neki a hűtőbe. Minden kismamának azt ajánlja a szakember, hogy legyen nála kiskanál és csésze, melyben összegyűjtheti, majd egy fecskendővel később is a szájába adhatja.
Szintén foglalkoztatja a kismamákat, mit tehetnek, ha begyullad a mellbimbó. Szabóné elmondta, ha jól szoptatnak, akkor ez nem fordulhat elő. Három szoptatási pozíció ajánlott: a kereszttartás, a hónaljtartás és a fekve szoptatás . A cici bírja a kiképzést, ha megfelelően van a baba szájában. Szoptatás közben nem kell váltani a két mell között, így biztosított, hogy kapjon az első tejből, mely szomjoltó, majd a hátsó tejből, mely zsíros és tápláló. Minél sűrűbben szoptat az anya, annál zsírosabb lesz a tej. Ha mégis begyullad a mellbimbó, vannak nagyon jó kenőcsök.
Kérdésed van?
Szabóné Kis Éva szoptatási tanácsadó
Elérhetőségek: szabonekiseva74@gmail.com, (20) 410 8167